1 Eylül 2012 Cumartesi

Sihir


Müziksiz bir hayatı hayal edemiyorum. Müziğin keşfi ateşin keşfi kadar önemli bence. Çünkü müzik bütün sınırları kaldıran sihirli bir değnek gibi. Farklı iklimlerde yaşıyor, farklı diller konuşuyoruz, farklı kurallara, farklı dünya görüşlerine sahibiz. Fakat müzik bir üst dil olarak bize aslında birbirimize ne kadar benzediğimizi gösteriyor.

Müzik bazen bir ateştir, kalbimizi, ruhumuzu yakar; anlaşılmaz bir nedenle bazen acı çekerken daha da acı çekmemize sebep olacak şarkılar, müzikler dinleriz. Bazense iyileştiricidir, şifa vericidir; bir klasik müzik bestesinin notaları arasında kaybolur, ruhumuzun beslendiğini hissederiz. Müziğin içine doğarız dinlediğimiz ninnilerle. Yaşamımız zenginleşir dinledikçe öğrendikçe.


Genelde insanları melankoliye ya da olumsuz duygulara sürükleyen müziklere karşı olsam da sonuçta bu kişisel seçimlerimiz. Psikolog Steven Pinker'in sevdiğim bir sözü var: "Müzik kulağa hitap eden bir pastadır." der. Kimisi vişneli, kimisi çikolatalı, kimisi limonlu pasta sever. (:

Müzikle uyuyoruz, müzikle dinleniyor müzikle eğleniyoruz, müzikle daha kolay öğrenip müzikle tedavi oluyoruz. Hayatın da  bir ahengi, bir müziği var; bu müziği seviyorum ve müziğin insanlığın en büyük sihiri olduğunu düşünüyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=urT5USHcedQ

Hiç yorum yok: