17 Aralık 2012 Pazartesi

Çikolata Kilo Yapmaz


Mayalar kakaonun kendilerine tanrılar tarafından verilmiş bir ödül olduğunu inanırmış. Kakao ağacının bilimsel ismi bu nedenle "Theobroma Cacao" yani "Tanrıların Yiyeceği" dir.


1828 yılında Van Houten adlı Hollandalı bir usta, kakao çekirdeklerini presleyerek kimyasal bir işleme tabi tutar ve bu yolla kakao tozunu elde eder. İlk çikolata 1847 yılında İngiltere’de imal edilir. 1875'te İsviçreli Daniel Peter ise sekiz yıllık bir çabanın ardından ilk sütlü çikolatayı yapmayı başarır.


Onun kokusu bile insanı rahatlatıp, gevşetiyor, beynin "endorfin" salgılamasına, dolayısıyla mutlu olmamıza neden oluyor.
Çok miktarda örneğin bir kilo çikolata yiyen birinde ise uyuşturucu almış etkisi yapıyor.


İçinde vücudumuza yararlı magnezyum, demir, kalsiyum, antioksidanlar, kalbe faydalı oleik asid ve prosianidin barındırıyor. Son araştırmalar diş çürümelerinde suçlu olmadığını ortaya çıkarmış, hatta Japon bilim insanları çikolatanın içindeki bir maddeyi kullanarak diş çürümelerini önleyici gargara bile yapmış.


Çikolatanın kilo yaptığı kanısına gelince; yapılan deneyler sonucunda yeterli sonuçlar elde edilememiş. Yani bu konuda da çok suçlu görülmüyor.


Çikolata denince aklıma gelen diğer şeyler Johnny Depp (çocukken çikolataya alerjisi varmış) ve Juliette Binoche'in oynadığı "Chocolat" filmi ve Laura Esqouivel'in Acı Çikolata adında Can Yayınları'ndan çıkan ilginç romanıdır.


Uzmanlara göre, iyi bir çikolata oda sıcaklığında sertliğini korumalı, ağızda ise erimeliymiş. Şimdi kendime bir kahve alabilirim, yanına da bir parça bitter çikolata. :)


Hiç yorum yok: