19 Aralık 2013 Perşembe

Yeni Bir Yıl YaklaşırkenHer yeni yılın gelişinde yine pek çoğumuz yenilenme, bir şeyleri değiştirme, hırpalanmış umutları tazeleme ihtiyacı duyuyoruz. Bunun için yeni bir yılı bahane etmemizde hiç bir sakınca görmüyorum. Bazılarımız listeler yapmaya başladı bile. Yapılacaklar, yapılmayacaklar, gidip gezilecek yerler, uzak durulacak kişiler, sarıp sarmalanacaklar...

Tercihlerini sorgulamak, yeni kararlar almak için mutlaka yeni bir yılı bekleyenlerden değilim. Aslında değişim pek çoğumuzu korkutur, alışkanlıklardan vazgeçmek cesaret gerektirir. Ama unutmamamız gereken, değişim bir ihtiyaçsa ne kadar direnirseniz direnin, önünde sonunda gerçekleşir. Çevrenizin beklentilerine göre yaşamayı seçenlerdeniz bir gün hayat tıkanıp kalabilir. Bu olduğunda, sesinizin duyulmadığı bir boşlukta bağırırken bulabilirsiniz kendinizi.

Bazı süreçlere sabır göstermek gerekebiliyor ama bu hiç bir şey yapmadan oturmak anlamına gelmez. Bu süreç aşıldığında neler yapacağınıza karar vermek, o gün için hazırlık yapmak, sabır göstermeniz gereken durumlara daha kolay dayanmanızı sağlayabilir.

Hayattan öğrendiğim bir şey varsa ilk yapmamız gerekenin kendimizi tanımak olduğudur. Sevdiklerimizi, sevmediklerimizi, bizi mutlu edenleri etmeyenleri, yeteneklerimizi, olumsuz yanlarımızı, her şeyi ama her şeyi keşfetmeliyiz. Kendimizi kandırmadan, gerçeklere sırtımızı dönmeden ama mutlaka kendimizi çok severek.

Kendi değerimizin farkına vardığımızda, sadece o zaman, hayatın mucizelerini, karşımıza çıkan fırsatları farkedebiliriz.

Şimdiden seçimlerinizle mutlu bir yıl diliyorum herkese.

Hiç yorum yok: