20 Kasım 2015 Cuma

Farid Farjad KonseriBundan önceki İstanbul konserini çok izlemek ve dinlemek istememe karşılık, arkadaşımın işleri nedeniyle gidememiştik. Bir dahakine söz almıştım, bu kez bir hafta önce biletler alındı ve dün akşam Zorlu Performans Sanatları Merkezi'ndeydik. 

Pek çoğunuzun bildiği gibi Farid Farjad dünyadaki en iyi keman virtüözlerinden biri sayılıyor. Tahran doğumlu ama ülkesinde müziğin yasaklanması nedeniyle şu anda Amerika birleşik devletlerinde yaşıyor. Ülkesinden ayrı kalmak zorunda olması müziğine yansımış, ritmik bestelerinde bile bir hüzün var.

Sanatçı içine kırmızı bir gömlek giydiği siyah takımı ile sahneye geldiğinde, Türkçe olarak hoşgeldiniz dedi, dünyadaki şiddete çok üzüldüğünü, birbirimizi daha çok sevmemiz gerektiğini söyledi ve konser başladı. Keman sanki bedeninin bir parçası gibiydi; kemanı aşkı, özlemi, ayrılığı anlattı, biz dinledik. 

Salon doğal olarak doluydu ve o kadar etkili çalıyordu ki  gözlerini mendille silenler vardı. Yazarken bile o anlar aklıma geldiğinde gözlerim doluyor. Böyle büyük bir sanatçının berbat bir yasak nedeniyle ülkesine girememesi, ne utanç verici. Bir söyleşisinde "sizin Atatürk'ünüz var, benim ülkem bu kadar şanslı değil" demişti. İnsan olduğumuz için gururlanarak dolaşan bizler, insanlık adına ne büyük hatalar yapıyoruz.
Farid Farjad iki saatlik büyülü konserinde güzel bestelerinin yanında, Ayrılık ve Sarı Gelin parçalarını da seslendirdi. Dün gece sahnede, 77 yaşında kemanıyla bizleri büyüleyen bir "sanatçı" vardı... 

Hiç yorum yok: