5 Ocak 2015 Pazartesi

Ocak Ayı Etkinlikleri


Bu ay ilk etkinlik Filmso ( Film Müzikleri Senfoni Orkestrası) konseriydi. Orkestra sevilen film müziklerini, film görüntüleri eşliğinde sundu.


Nazım Hikmet'in doğum günü nedeniyle, Ataol Behramoğlu'nun yazdığı Mutlu Ol Nazım oyununu, başarılı sanatçı Dilek Türker'den izledik. Oyunda N.Hikmet eşi Vera'nın ağzından anlatılıyordu, onun muhteşem şiirleriyle de süslüydü. Bu gece farklı duygular arasında gezindik, duygulanıp ağladık, gururlandık, isyan ettik. Oyunun sonunda kadın erkek izleyiciler, gözlerinden yaşlar inerken, sanatçıyı dakikalarca ayakta alkışladı. Dilek Türker'in oyunun sonunda yaptığı konuşma da büyük alkış aldı. Oyunu izlemenizi tavsiye ederim.
Tiyatro sanatçısı Defne Yalnız bu yıl 60. sanat yılını kutluyor. Nice Yıllara adlı tek kişilik oyunuyla, yaşlanmış ve yalnız kalmış bir tiyatro sanatçısını canlandırırken, hem hüzünlendirdi hem eğlendirdi.


Zülfü Livaneli'nin aynı adlı romanından uyarlanan Leyla'nın Evi, dün akşam izlediğimiz oyundu. Oyun Leyla hanımın, bir yalıdan yeni sahipleri tarafından hileyle sokağa atılmasıyla başlıyor. Daha sonra oyundaki karakterlerin hayatları kesişiyor, her biri farklı dünyalardan gelen karakterler,  dramatik bazen de eğlenceli durumlar ortaya çıkarıyor. 


Celile Toyon, Ayça Varlıer, Ahmet Uz ve diğer sanatçıları, oyun sonunda salon ayakta alkışladı. Beş yıldır süren oyunu izleme imkanınız varsa tavsiye ederim ama Zülfü Livaneli'nin 60 baskı yapan, 30 dile çevrilen romanını mutlaka okuyun derim.

http://youtu.be/5e1Yfd8KgnEPazar akşamı farklı bir müzik ve dans gösterisiyle buluştuk. Hindistan ezgileri ve dansları bizi çok uzaklara götürdü.


Müzik ve danslarla bazen bir ormanda, bazen bir deniz kıyısındaydık, bazen bir şelaleden akan huzur verici suyu hayal ettik.


Gönüllü olarak dans eden grubun dansları arasında ufak bir meditasyon seansına katıldık. Gösteri öncesi isteyenlerin eline kınayla desenler yapılıyordu, ben de katıldım. :)


Bu geceden sonra, uzakdoğu seyahat seçenekleri arasına Hindistan'ı da ekledim.

http://youtu.be/2lg9ra5HI5M


Bu ayı harika bir Küba gecesiyle noktalandırdık. Son de Cuba grubu Latin Amerika ve Karayip müzikleriyle sıcak bir atmosfer yarattı.


Salsa, cha cha, bolero, bachata, merenge gibi türlerde müziklerle hem söylediler hem dans ettiler.


Yedi kişilik grubun sıcak ve sempatik tavırları, Atatürk ve Türkiye ile ilgili söyledikleri de bizi çok mutlu etti.


Hiç yorum yok: