14 Haziran 2015 Pazar

Pera Müzesi, Cecil Beaton Fotoğrafları Sergisi20. yüzyılın en önemli fotoğrafçılarından, Oscar ödüllü fotoğrafçı, dekor ve kostüm tasarımcısı Cecil Beaton'un muhteşem fotoğrafları 26 Temmuz'a kadar Pera Müzesi'nde sergilenmekte. Sanatçı, tarih, mimarlık ve güzel sanatlar eğitimi almış, İngiliz kraliyet ailesinin resmi fotoğrafçılığını, savaş muhabirliği yapmış. Sanat, politika, müzik dünyasından pek çok ünlünün büyüleyici, sanatsal ve son derece estetik fotoğraflarını görmek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir sergi. Klasik portre fotoğraflarından ayrı olarak, arka planların zenginliği gözden kaçmıyor. Ardında 150 bin post modern eser bırakan sanatçının sergilenen eserlerini kaçırmayın derim.


Sergide fotoğrafları olan bazı ünlüler Rolling Stones, Frank Sinatra, Audrey Hepburn, Grace Kelly...


Kraliçe II. Elizabeth, Twiggy, Maria Callas, İngrid Bergman, Churchill, Salvador Dali...


Albert Camus, Barbra Streisand, Vivien Leigh, Greta Garbo, Dean Martin, P. Picasso...


Jul Brynner, Francis Bacon, Ian Fleming, Leslie Caron, Tenesse Williams, Garry Cooper...

Bu son fotoğraf Life dergisinde yer alan, ikinci dünya savaşında bombayla yaralanan 3 yaşındaki Eilleen Dunne fotoğrafı.

Pera Müzesi pazartesi kapalı, pazar 12-18 saatleri arasında, diğer günler 10-19 saatleri arasında açık. Giriş ücreti 20 TL. Cuma günü 18-22 arası ücretsiz. Öğrenci, öğretim görevlisi, 60 yaş üstü 10 TL.
Pera Müzesi, Şişhane TRT binasının arkasında, Odakule'nin yanında.

Hiç yorum yok: