29 Ağustos 2015 Cumartesi

Konstantiniyye Oteli, Zülfü Livaneli


Zülfü Livaneli'nin, üç yılda yazdığı son romanı Konstantiniyye Oteli'ni okumayı bitirdim. Kitapta baş kahraman Zehra olarak görünse de, aslında İstanbul. Romanda zenginlik, yoksulluk, takıntılar, bilinci yıkananlar, cehalet, kayboluşlar, yolunu zorla bulanlar... hayatımızın içinde ne varsa hepsi var.

Livaneli okuyucuyu zaman zaman İstanbul'un tarihinde yolculuğa çıkarıyor, o zaman anlıyorsunuz ki aslında aynı olaylar farklı yüzler takarak, bu şehirde yeniden ve yeniden yaşanıyor. Belgeleriyle yüzümüze çarpılan gerçekleri nasıl da yok sayıyor, görmezden geliyoruz.

Roman, Türkiye'nin ufak bir modelinin toplandığı, lüks otelin açılış gecesiyle başlıyor. Açılışa katılan davetliler, otel sahipleri, garsonlar...bütün topluluğu oluşturan kişilerin ayrı bir hikayesi var. Bir ara o kadar çok kişi, o kadar çok hayat birikiyor ki önünüzde, sonunda yazarın bütün bunları nasıl toparlayacağını merak ediyorsunuz. Ama her zamanki gibi usta yazar Zülfü Livaneli şaşırtmıyor.

Okuyabilecekler için kitapla ilgili çok fazla ayrıntı vermedim. İyi bir edebiyat eseri okumak isterseniz, hele benim gibi Zülfü Livaneli'nin kitaplarını okumayı sevenlerdenseniz kaçırmayın derim.

Hiç yorum yok: