28 Ocak 2013 Pazartesi

Her Rolün Adamı Johnny Depp


Asıl adı John Christopher Depp ve canlandırdığı renkli, farklı karakterler nedeniyle onu çok seviyorum.


Depp oniki yaşında gitar çalmaya başlar ve on beş yaşında müzisyen olmak için okulu bırakır. Anne babasının boşanması, 1983'te yaptığı evliliğindeki sorunlar müzik kariyerini kötü etkiler.


Nicolas Cage ile tanışmasıyla tv ve sinema kariyeri başlar. Çalkantılı özel hayatına rağmen sinema kariyerinde yükselir. Kesin olan bir şey varsa yönetmen Tim Burton ile tanışması kariyeri için dönüm noktası olmuştur.

Tim Burton yönetmenliğindeki filmleri:

1990-Makas Eller (yüreğe dokunan bir öyküdür)
1994-Ed Wood (eşcinsel bir film yönetmeni rolünde)
1999-Hayalet Süvari (bugün bile arşivimden çıkarıp sık sık izlerim)
2005-Charlie'nin Çikolata Fabrikası (öyle bir fabrikayı gezmek isterdim)
2007-Sweeney Todd (bir katil ancak J.D olursa sevilebilir)
2010-Alice Harikalar Diyarında (görselliği muhteşem bir masal)
2012-Dark Shadows (J.D vampir olursa)


Tim Burton yönetmenliğinde çevirdiği filmler dışında; Chocolat, The Man Who Cried, From Hell, Secret Window, What's Eating Gilbert Grape, Benny and Joon filmlerini de çok severim.


Araştırmaya göre (Empire Dergisi, 2010) dünyada bir milyardan fazla fanı olan, 2007'de Hollywood'un en yakışıklı listesinde elli kişi içinde birinci, 2003 ve 2009'da (People Dergisi) en seksi erkek.


Yardımseverliğiyle de tanınan Depp, bir kaç kez Oscar'a aday gösterildi ama henüz alamadı. 2008'de Sweeney Todd ile Altın Küre'yi kazandı. En son Karayip Korsanları filminden aldığı 55 milyon dolar ile şu an en çok kazananlar listesinde. Bu arada filmlerinde birlikte oynadığı kadın oyuncular arasında, kimyaların hiç tutmadığı oyuncunun Angelina Jolie olduğunu söylemeden edemeyeceğim.

Not: Sayfadaki çizimler bana aittir.

Hiç yorum yok: