28 Ağustos 2014 Perşembe

Seyahat Hazırlığı, Alınacaklar Listesi


Bazılarımız yazı iple çeker bir an önce tatile çıkmak denize kavuşmak için, kimimiz dağ tepe yürümeyi sever, biraz boş zaman buldu mu vurur kendini yollara. Bir kısmımız için kültür turları bir numaralarıdır, yeni yerler, kültürler keşfetmek onlar için vazgeçilmezdir. Macera düşkünleri vardır, sırt çantalarını yüklenip, yollar onu nereye götürürse oraya gider. Her sene aynı yere gidenimiz de var, farklı yerler arayanımız da. Hangi tarzda gezme planı yaparsak yapalım, hepimiz yollara düşmeyi, evden, klasik alışkanlıklarımızdan bir süre de olsa uzaklaşmayı seviyoruz.Benim son zamanlarda kültür turları daha çok ilgimi çekiyor. Gidilecek yere karar verilip, bilet vs. ayarlamaları yapıldıktan sonra, mutlaka gideceğim yerin hava durumuna bakarım. Ona göre giysi seçimi yaparım, hepimizin yaptığı gibi. İnternetten o yerle ilgili nerede ne yemeli, nereler görülmeli, ne alınabilir gibi bilgileri yol defterime yazarım. Yurt dışına çıkıyorsam o ülkedeki T.C büyükelçiliğinin telefon numarasını da bu deftere not düşerim. Seyahate çıkarken yanınıza alınması gerekenlerin listesine bakarsak:-Kimlik, bilet, pasaport, gerekli kağıtlar
-Seyahat programı
-Yurt dışına çıkıyorsanız çıkış harcı (15 TL)
-TL ya da gittiğiniz ülkenin parası
-Kan grubu kartınız, gerekli ilaçlar, raporlu olarak bir ilacı kullanıyorsanız o ilacın raporu
-Cep telefonu, şarj aleti
-Fotoğraf makinesi, pil ve şarj aleti
-Rahat ayakkabı, otel odası için terlik
-Gerekli giysiler, çanta, şapka
-Diş macunu, diş fırçası, gerekli makyaj ve bakım malzemeleri
-Kağıt mendil, ıslak havlu, yara bandı, yanık kremi
-Defter, kalem, okumak için kitap
-Mini dikiş seti
-Plastik tabak, çatal ( otel odanızda yiyebileceğiniz atıştırmalıklar için)
-Boş poşet
-Kuru meyve (yurt dışı seyahatlerinde kurtarıcı olabilir)-Yurt dışına çıkanlar için, (pek çoğunuz biliyor olabilir) yemek yiyeceğiniz yerleri turistin yoğun olduğu yerlerden değil, ara sokaklardan seçerseniz daha hesaplı olacağını hatırlatmak isterim.
-Alışveriş için ise ufak market ve pazarlar her zaman daha hesaplı oluyor.
İlk aklıma gelenler bunlar, umarım yola çıkacaklar için faydalı olur. Son olarak yurt dışına çıkacaklar için seyahat sağlığıyla ilgili bir web sitesinin linkini ekliyorum, incelemenizi öneririm.

http://www.seyahatsagligi.gov.tr

Bütün seyyahlar, yolunuz açık olsun...

Hiç yorum yok: