4 Aralık 2012 Salı

Beyoğlu'nun Sembolleri - I

Taksim Cumhuriyet Anıtı:
İtalyan heykeltraş Pietro Canonica'nın taş ve bronz kullanarak yaptığı, 1928'de tamamlanan 84 tonluk anıttır. İstanbul'a gemiyle getirilen onbir metre yüksekliğindeki anıtın kaidesinde, pembe Trentino ve yeşil Suza bölgesi mermerleri kullanılmış.

Tramvay:
Taksim-Tünel arasında 1.870 metrelik hat üzerinde, günde 2 bin 500 yolcu taşıyan nostaljik tramvaydır.

Pera Palas Oteli:
Mimar Alexander Vallaury'nin tasarladığı, kuruluş çalışmalarına 1892 yılında başlanan ve 1895 yılında açılış balosu gerçekleşen, Türkiye'nin Avrupa standartlarındaki ilk otelidir. Odalarının çoğunda eşsiz bir Haliç manzarası bulunan otelin, 16'sı süit 115 odası bulunuyor. Atatürk'ün defalarca kaldığı 10 numaralı oda müze oda olarak korunuyor. Ayrıca antika asansörü, Şark Ekspresi yolcularını taşımada kullanılan tahterevan, Şark Ekspresi'ne ait eşyalar görülmeye değerdir. Tarihteki diğer ünlü konukları arasında Agatha Christie, Hemingway, Pierre Loti, A. Hitchcock, Greta Garbo sayılabilir.

Ali Muhiddin Hacı Bekir Şekercisi:
Kastamonu'nun Araç ilçesinden İstanbul'a gelerek 1777 yılında Bahçekapı'da açtığı küçük şekerci dükkanında, lokum, akide vb. şekerlemeleri imal ederek satmaya başlayan şekerci Bekir Efendinin ünlü dükkanı. Bekir efendi 18. yüzyıl sonlarında Avrupa'dan Türkiye'ye gelen şekeri havanlarda dövüp eriterek, gül, tarçın gibi doğal aroma ve boyalarla pişirip akide şekeri imalatını geliştirmiştir. 1811'de bir Alman bilgini tarafından bulunan nişastayı un yerine kullanarak, bugünkü lokum imalatını gerçekleştirmiş ve sarayın şekercibaşısı olmuş. Viyana ve Köln fuarlarında iki gümüş madalya, 1906'da Fransa'da altın madalya kazanmış. Bugün Türkiyenin bu en eski firması babadan oğula devam ediyor. Uğrarsanız demirhindi şerbetinden içmeyi unutmayın.

Hiç yorum yok: