10 Mayıs 2013 Cuma

Sultanahmet Cami, Gülhane Parkı, Zeynep Sultan Camii, Ayasofya Padişah Türbeleri

Serin ve bulutlu bir Mayıs sabahı Sultanahmet'e doğru yola çıktık. Gülhane Parkı'na girdiğimizde yemyeşil ağaçların, rengarenk menekşelerin arasından, kuş seslerini dinleyerek, üzerimizde süzülen leylekleri izleyerek parkın diğer kapısından dışarı çıktık.


Gülhane Parkı imparatorluk döneminde Topkapı Sarayı'nın dış bahçesiydi, 163 dönümlük alan 1912 yılında park haline getirilip halka açıldı.


Parktan çıktığınızda yolun karşısında, asırlık ağacın yanında Zeynep Sultan Camii, Hamidiye Sebili ve Çeşmesi bulunuyor. Çeşme, yanındaki büfenin istilasına uğramış, gerçekten üzücü ve çirkin bir görüntüydü.  Cami barok tarzında yapılmış, o yüzden kiliseyle karıştıranlar olur. 3. Ahmet'in kızı Zeynep Sultan'ın naaşı 1912'den 1950 yılına kadar bodrumda kalmış, sonra şu anki yerine yerleştirilmiş. Camide ayrıca Alemdar Mustafa Paşa'nın da tabutu bulunuyor. Alemdar Mustafa Paşa, yeniçeriler isyan edip evini kuşattığında, evini kendisiyle birlikte havaya uçurur. Yeniçeriler cesedini Yedikule Zindanları'na atar, 1900 yılında naaşı camiye defnedilir.


Sultanahmet Meydanı'na vardığımızda Yerbatan Sarnıcı ve Ayasofya önündeki uzun kuyrukları gördük ve camiye doğru yöneldik. Namaz zamanı gelmeden içeriyi gezmek akıllıca olacaktı. Yılda beş milyondan fazla ziyaretçinin gezdiği Sultan Ahmet Cami, Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Mehmet Ağa tarafından yapılmış. Kubbesi 23, 5 metre çapında, 43 metre yüksekliğinde. 20 binden fazla değerli İznik çinisi ve 260 penceresindeki mavi vitrayların güzelliğiyle ünlü. Yabancılar bu yüzden ona mavi cami diyorlar. Cami her gün 09:00-18:00 saatleri arasında ücretsiz gezilebiliyor.


Sonraki durağımız Ayasofya Müzesi Padişah Türbeleri idi. 2009'da ziyarete açılan bölümde beş türbe bulunuyor.
Şehzadeler Türbesi, Mimar Sinan tarafından yapılmış. İçeride 3. Murad'ın dört şehzadesi ve kızının sandukaları bulunuyor.
3. Murat Türbesinde, 3. Murad, karısı Safiye Sultan, şehzadeleri, kızları toplam 54 sanduka bulunuyor.
Birinci Mustafa ve Sultan İbrahim Türbesinde, Sultan birinci Mustafa, Sultan İbrahim, birinci Ahmed'in kızları, dördüncü Murad'ın kızı, ikinci Ahmed'in şehzadeleri, toplam 17 sanduka bulunuyor.
Üçüncü Mehmed Türbesinde, üçüncü Mehmed, birinci Ahmed'in annesi, şehzadeleri, kızları, üçüncü Murad'ın kızı, toplam 26 sanduka bulunuyor.
İkinci Selim Türbesinde, Kanuni'nin oğlu ikinci Selim, eşi, kızı, şehzadeleri, üçüncü Murad'ın şehzadeleri, kızları bulunuyor.
Türbelerin çoğunda kapılar sedef kakmalı abanoz ağacı ve içleri değerli İznik çinileriyle kaplı. Dönemin kuralları gereğince ufak yaşlarda boğdurulan şehzadelerin   sandukalarıyla dolu olmaları insanı hüzünlendiriyor...

Devamı bir sonraki yazımda.

Hiç yorum yok: