10 Ağustos 2013 Cumartesi

Yıldız Parkı, Malta Köşkü


1940 yılından sonra Yıldız Parkı adını alan, 287 bin metrekare alanı kaplayan parkta 120 den fazla ağaç türü bulunuyor. Beşiktaş'tan Ortaköy'e doğru giderken Çırağan Sarayı'nı geçince solda karşınıza çıkıyor. Yaya olarak girecekseniz hiç bir ücret ödemiyorsunuz ama uzun yokuşlar çıkacağınızı düşünerek rahat bir spor ayakkabı giymenizi öneririm. Araba ile girecekseniz 5 TL ödemeniz gerekiyor, biz Malta Köşkü'ne kadar arabayla çıktık.


Parkta Malta Köşkü, Şale Köşkü, Çadır Köşkü olmak üzere üç köşk var.Malta Köşkü 1871 yılında Abdülaziz tarafından yaptırılmış. Malta'dan getirilmiş taşlarla yapıldı için bu adı aldığı tahmin ediliyor. Tavanlardaki süslemeleri, altın varaklı aynaları, avizeleri, pencerelerinden görünen Boğaz manzarası ile görülmeye değer bir köşk. Kafesinde yemek yiyebilir, kahve keyfi yapabilir, şerbetlerinin tadına bakabilirsiniz.


Şale Köşkü müze olarak kullanılıyor, tören salonundaki yekpare 406 metrekarelik Hereke halısıyla ünlü, yine tavan süslemeleri görülmeye değer, giriş 10 TL.


Yıldız Parkı her mevsim ayrı güzel, şehrin kalabalığından ve gürültüsünden yorulduğunuzda gidebileceğiniz sayılı parklardan biri.

Hiç yorum yok: