21 Nisan 2015 Salı

Tayland Gezisi, Mercan Adası (Koh Larn Adası)Pattaya'ya bir saat uzaklıktaki Koh Larn adasına (mercan adası) gitmek üzere, kahvaltıdan hemen sonra otelden ayrıldık.Sahilde, bineceğimiz sürat teknesini beklerken, caddeden bir kortej geçmeye başladı.Pattaya'da festival kutlamaları, sürprizler devam ediyordu. Teknemiz geldiğinde dizlerimize kadar suya girerek tekneye bindik, can yeleklerimizi giydik ve yolculuk başladı. Adaya doğru yol alırken, dalgalar sertçe teknenin altına vuruyordu ve ben harika bir gün olacağını hissediyordum.

Bir saat sonra kıyıya vardığımızda bizi turkuaz bir deniz, bembeyaz bir kumsal karşıladı. Yine denize inerek, ılık suda yürüyerek kıyıya çıktık. Ormanlarla kaplı, bu harika tropik adada geçirecek beş saatimiz vardı. Bize ayrılmış şezlonglara uzandık, deniz muhteşemdi, hafifçe esen rüzgar havanın sıcağını azaltıyor, yasemin ağaçlarının kokusunu bize taşıyordu. Tropik bir adada olmanın sarhoşluğu çökmüştü üzerimize.
Biraz deniz keyfinden sonra susuzluğumuz artınca, yukarıdaki fotoğraftaki cafeden hindistan cevizi suyu içmek istedik. İlk kez tadına baktığım biraz tatlı, buz gibi bu içeceği çok beğendim.

Ada halkının koruma altına aldığı yaralı bir timsah olduğunu öğrenmiştim, onu da rehberimiz yardımıyla buldum. Sakin bir şekilde ufak bir havuzda yatıyordu.
Yemek zamanı geldiğinde bize ayrılan bölümdeki masaya oturmaya başladık, oturanın önüne bir kaç dakika sonra sıcak balık servisi başladı, salata, pilav ve bir kızartma masada hazırdı. Salatayı yerel rehberimiz Kung Türk usulü hazırlamıştı, soğan, salatanın içinde sevmeyenler için ayrı tabaktaydı. Bütün gezi boyunca bu tür ayrıntılara özen gösterildiğine hep şahit olduk.Yemek sonrası kahve eşliğinde sohbet ve tekrar tekneye binerek Pattaya sahiline dönüş... Yolunuz Pattaya'ya düşerse tropik bir ada deneyimi yaşamadan dönmeyin derim...

devam edecek...

Hiç yorum yok: