20 Nisan 2016 Çarşamba

Barcelona Park Güell (İspanya 18)


Antoni Gaudi'nin Barcelona'daki bir başka eseri Park Güell. Gaudi şehri adeta bir oyun parkı gibi kullanmış. Parkın girişinde, bir masaldan çıkmış gibi duran iki ev ve seramiklerle bezeli harika bir kule var.İlk fotoğraf Gaudi'nin evi, içerisi gezilebiliyor. Taşıma sırasında kırılan seramiklerden, dalgalanarak uzanan bir bank yapmış Gaudi. Yaratıcılığını takdir etmemek mümkün değil.
Parkta, bankın dışında yeşil alanlar bulunuyor. Parka ulaşmak biraz zahmetli, Plaça Katalunya (katalunya meydanından) otobüsle doğu kapısına ulaşabiliyorsunuz. Metrobüsle gidecekseniz Lesseps durağında inip, 300 metre kadar yürümeniz gerekiyor. Giriş 21 Euro.


Casa de Batllo (Dragon House) Gaudi'nin bir başka eseri. Sanatçı yapıyı bukelamundan esinlenerek yapmış, giriş 21 Euro. Gaudi'nin şehirde pek çok eseri var, bir kısmı özel mülk olarak kullanılıyor. Ayrıca tasarladığı sokak lambaları, şehrin farklı noktalarında görülebilir.


Barcelona'da yorucu ama mutlu geçen iki gün geçirdik. Günün sonunda otelimize geri döndük, ertesi sabah artık İstanbul'a dönme vaktiydi. devam edecek...

Hiç yorum yok: