21 Nisan 2014 Pazartesi

İtalya'ya gidecekler İçin

İtalya'ya gidecekseniz birkaç İtalyanca kelime bilmenizde fayda var, gençlerle ya da turistik mekanlarda İngilizce anlaşabilirsiniz ama çoğu yerde İtalyanca anlaşmanız gerekebilir. Ve özellikle İtalyanca konuşmanız onların hoşuna gidecektir. Sabah günaydın demek için "boncorno" yu kullanıyorsunuz. Salve yani merhaba kelimesi de pek çok yerde işinize yarayabilir. Gratzie: teşekkür ederim ve per favore: lütfen kelimelerini çok kullanmanızı tavsiye edebilirim. Prego ise bir şey değil demek. Ayrılırken arrivederci (arrivederçi) diyebilirsiniz ve italyancada pek çoğunuzun bildiği gibi, si: evet, no: hayır demek.


Israrlı satıcılara hayır demekten çekinmeyin, karşınıza pek çok yerde çıkacaklardır. Banko ayakta ya da taburede yemeğinizi yemeniz, kahvenizi içmeniz anlamına geliyor ve masada oturarak yemenizden çok daha ucuza geleceğini unutmayın. Güzel, iyi, tamam demek için "bene" kelimesini kullanabilirsiniz. WC ihtiyacı için dove il banyo? sorusunu soruyorlar. Galeteria benim en çok aradığım mekan oldu, yani dondurmacı :) Yemek yenen en pahalı mekan ristoranteler, daha mütevazi yerler sokak aralarındaki trattorialar, turistik meydanlardan uzaklaştıkça daha ekonomik yerler buluyorsunuz.


Otoyollardaki mola yerlerinin adı Autogrill, buralarda yemek yiyebilir, alışveriş yapabilir, diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz, fiyatlar makul. Son olarak su konusunda uyarımı yapmalıyım. İtalya'da şişe suyu pahalı ama ufak marketlerden ucuza alabilir ya da boş şişenizi sokaklardaki çeşmelerden doldurabilirsiniz. Çok yumuşak bir su olmasa da bütün çeşmelerden akan sular içilebiliyor. Ve marketten alırken şişede naturale yazısına dikkat etmelisiniz çünkü diğeri bildiğimiz madensuyu. Venedik yazımda görüşmek üzere.

Hiç yorum yok: